Projekt z SDH - jitter

Ograniczony(deterministyczny) i nieograniczony(losowy) jitter.

 

Zrodla jittera moga byc rozpatrywane w dwoch kategoriach: ograniczone i nieograniczone. Ograniczone zrodla jittera osiagaja maksimum i minimum wartosci odchylenia fazy mozliwych do stwierdzenia odstepach czasowych. Ten typ jittera jest takze czesto nazywany jitterem deterministycznym i zalezy od wlasciwosci systemu, oraz postaci transmitowanych danych (druga i trzecia kategoria). Nieograniczony jitter nie osiaga maksimum i minimum dewiacji fazy podczas danego odstepu czasowego i teoretyczna amplituda jittera w tym typie zrodla wynosi nieskończonosc. Ten typ jittera nazywamy losowym i za jego przyczyny odpowiadaja zrodla z pierwszej grupy. Wiec calkowity jitter wplywajacy na sygnal, okreslony przez funkcje bledu fazy, jest suma skladnikow losowych i deterministycznych wplywajacych na sygnal.

- skladnik deterministyczny jittera zwiazany z wartoscia miedzyszczytowa , okreslony przez dodanie maksymalnego przesuniecia fazy (lub czasu) w przod i opoznienia fazy (lub czasu) wprowadzane przez deterministyczne zrodlo jittera.

- skladnik losowy, okreslony jako standardowa wartosc odchylenia , zawiera zrodla wszystkich losowych zrodel szumu, jakie moga wplywac na sygnal. Jitter losowy, zazwyczaj zakladamy, ze posiada rozklad Gaussa i jest okreslany za pomoca wartosci sredniej i wariancji. Aby okreslic losowy jitter wprowadzany przez zrodlo szumu, musimy znac rozklad Gaussa, ktory go okresla.

Copyrajt-Orajt 2007